Do akých podmienok sú určené priemyselné podlahy?

Priemyselné podlahy a ich rozdelenie

Priemyselné podlahovinyAko už samotný názov hovorí, ide o podlahoviny a podlahové krytiny, najčastejšie využívané v priemyselných a tiež hospodárskych, obchodných či dopravných odvetviach. Mechanické, chemické a klimatické vplyvy môžu v práve v oblasti priemyslu výrazne alebo úplne znehodnotiť betónové konštrukcie podláh a spôsobiť vážne problémy s ich užívaním. Preto je nutné betónové povrchy, zvlášť betónové konštrukcie podláh ako jediné mechanicky namáhané konštrukcie, chrániť. Bežná plávajúca podlaha by túto ťažkú úlohu nezastala.

Preto jedným z účiných spôsobov týcjto konštrukcií sú práve špeciálne podlahoviny. Sú na ne kladené mnohé požiadavky, medzi ktoré patrí napríklad  jednoduchá údržba, statická a dynamická záťaž, odolnosť voči chemikáliám, spomaľovanie horenia, redukovanie zvuku a vibrácií, v niektorých prípadoch tiež antistatické vlastnosti a podobne.

Ak sa chystáte na kúpu podlahoviny, vybrať si môžete aj z ponuky stavebných firiem na portáli Stavebnik.sk v sekcii Liate podlahy
Zo stránky môžete zaslať dopyt na stavebné práce viacerým firmám, ktoré si zo zoznamu vyberiete


Z hľadiska použitia delíme priemyslené podlahy na:


Priemyselné podlahoviny hladké - sú určené pre pokrytie vnútorných podláh priemyselných priestorov. Majú vynikajúce tesniace a tlmiace vlastnosti a zároveň slúžia aj ako izolačná vrstva. Majú dobrú odolnosť proti mechanickému namáhaniu. Na zachovanie stáleho tvaru je nutné podlahovinu prilepiť.


Priemyselné podlahoviny s dezénom – okrem pokrytia vnútorných podláh priemyselných priestorov sú obľúbené aj vo vnútorných komerčných zónach a električkách. Podlahoviny v silnejšom prevedení sú vhodné na zimné štadióny a aplikácie náročné na odolnosť proti porezaniu a poškodeniu. Tento typ podlahy zaručuje bezpečnú chôdzu a eliminuje možnosť pošmyknutia. Podlahoviny s dezénom je tiež nutné prilepiť.


Priemyselné podlahoviny vo štvorcoch - sú určené k pokrytiu vnútorných podláh priemyselných priestorov bez nutnosti prilepiť ich k povrchu. Štvorce sa skladajú jeden vedľa druhého, ako puzzle. Priemyselné podlahy znesú značné zaťaženie, podlahovina je odskúšaná aj pre zaťaženie na zimných štadiónoch pre pochôdzne plochy korčuliarov. Ich dezén sa podobá na jemné bublinky.


Dosky s recyklovanej gumy – najčastejšie sa jedná o recyklovanú gumu, ktorá je spojená polyuretánom. Využitie: ako tlmiaca antivibračná doska, bezpečnostná dlažba detských ihrísk alebo ako podlahovina pre ustajnenie hospodárskych zvierat. V doprave využívaný ako spomaľovací retardér.


Podlahoviny pre výbeh dobytka a vybavenie stajní - Podlahovina určená nielen pre vybavenie stajní. Ide o celogumovú dosku s dezénovým povrchom. Vytvára vhodný tepelne izolovaný povrch, slúžiaci na státie aj lôžka pre hovädzí dobytok, kone a do kotercov pre psy.


Dielektrické koberce – je podlahovina určená pre elektrotechniku, ako ochrana živých tvorov aj častí elektrického zariadenia. Svojim tvarovaným povrchom prispievajú k bezpečnej chôdzi a eliminujú možnosť pošmyknutia. Dielektrické koberce neodolávajú ozónu, poveternostným vplyvom a benzínu, mierne odolávajú olejom, kyselinám a oderu.


Protiúnavové rohože - znižujú fyzickú záťaž dolných končatín a prispievajú k lepšej pohode pri práci, komfortné státie pri strojoch v prevádzke atď...  Rohože chránia ľudské telo pred chladom z podlahy a tlmia nárazy. Uľavia pri státí končatinám aj chrbtici.


Rohože na čistiace zóny - slúžia na zadržiavanie nečistôt vo vstupných priestoroch budov. Čistiaca rohož je ideálna aj pre vlhké, blatisté a zasnežená miesta s veľkou frekvenciou osôb. Rohože sa môžu upraviť rezaním.


K týmto typom priemyselných podlahovín môžeme prirátať tiež rôzne doplňujúce profily, ku ktorým patria napríklad podložky pod kancelárske stoličky alebo gumové zarážky ku dverám.

Zaujať by vás mohol aj článok Podklady vhodné pre podlahy

Foto: jchinternational.com
(i.n.)